Od lat specjalizują się w długoterminowej opiece medycznej i socjalnej nad pacjentami z chorobami przewlekłymi, HIV, wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C oraz młodymi ludźmi z niepełnosprawnościami. Opiece, która pozwala wieść podopiecznym, szczęśliwe, jak najbardziej samodzielne życie. Rumuńska Fundacja Baylor Black Sea zaprosiła przedstawicieli Fundacji Happy Kids do kliniki w Konstancy, by podzielić się z nimi swoim doświadczeniem.
Dwudniowa wizyta przedstawicieli Fundacji Happy Kids w Clinical Center of Excellence i Flower House Fundacji Baylor Black Sea miała na celu przedstawienie modelu długoterminowej opieki integracyjnej nad dziećmi i młodymi dorosłymi z niepełnosprawnościami. Jednym z celów Fundacji Baylor Black Sea, od momentu jej powstania, jest bowiem budowanie powtarzalnych modeli wysokiej jakości opieki medycznej i psychospołecznej, które można wykorzystywać w innych krajach i dzielenie się swą wiedzą z wybranymi organizacjami pozarządowymi. Ich wybór padł na Fundację Happy Kids nie przypadkiem.
– Podziwiamy determinację zespołu Happy Kids w pokonywaniu wyjątkowych wyzwań stojących przed sierotami i bezbronnymi dziećmi, którymi się opiekują. To zadanie dla zaangażowanych ludzi, jakimi są nasi goście. Takie spotkania dają nam nadzieję, że współpraca i dążenie do równości społecznej przybliży nas o krok do lepszego świata – tłumaczy Ana-Maria Schweitzer, dyrektor wykonawczy Fundacji Baylor Black Sea. Tematem przewodnim rozmów był model opieki integracyjnej i prezentacja jego zastosowania w Kwiatowym Domu Pomocy w Konstancy, w którym młodzi ludzie obciążeni chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością uczą się samodzielności. To tam przedstawiciele Fundacji Happy Kids mogli zapoznać się z mechanizmami funkcjonowania modelu i wybrać najodpowiedniejsze dla fundacji działania, które wykorzystają w zakrojonych na szeroką skalę projektach dla podopiecznych z Polski i Ukrainy.
– Sposób, w jaki stworzyliśmy nasz model, powoduje, że można go wdrożyć także w innych miejscach tak, by odpowiadał potrzebom beneficjentów i podnosił ich niezależność i jakość życia. Fundacja Happy Kids posiada zdolności organizacyjne do powielenia i dostosowania projektu z Konstancy do ich potrzeb na większą skalę – mówi Elena Costi, psycholog Fundacji Baylor Black Sea.
– Obie fundacje realizują ważne programy w społecznościach, w których działają. Spotkanie umożliwiło nam wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk. Było to spotkanie przedstawicieli dwóch dojrzałych organizacji, dbających o poprawę jakości przy wdrażaniu nowych projektów – podkreśla Monica Frangeti, kierownik finansowy Fundacji Baylor Black Sea.
W spotkaniu w Rumunii udział z ramienia Fundacji Happy Kids wzięły: Agnieszka Smarzyńska – dyrektor operacyjny ds. Polski i Ukrainy, Agnieszka Kozielska – International Project and Relationship Manager i psycholog Fundacji Izabela Kartasińska.
– Baylor to ludzie. Cudowny zespół, który doskonale łączy wiedzę z oddaniem pacjentom. Połączenie tych elementów musi prowadzić do sukcesu. Baylor go osiągnął, a my chcemy czerpać z ich wiedzy. Cieszę się na naszą współpracę – mówi Agnieszka Kozielska, International Project and Relationship Manager Fundacji Happy Kids.
Wiedzę i doświadczenie, jakimi podzieliła się z Fundacją kadra Baylor Black Sea, Happy Kids zamierza wykorzystać w funkcjonowaniu otwieranego w lipcu pierwszego w Polsce Rodzinnego Domu Pomocy w Opatowie dla dorosłych, ale niesamodzielnych byłych wychowanków domów dziecka, a także przy tworzeniu kolejnego projektu, jakim jest Centrum Terapii w Piaskach dla byłych wychowanków pieczy zastępczej, którzy nie poradzili sobie w dorosłym życiu.
– Widzieliśmy, jak dzieciom z różnymi niepełnosprawnościami można pomóc w zdobyciu umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia. Mieliśmy możliwość spotkać młode osoby z niepełnosprawnościami, które wiodą szczęśliwe, satysfakcjonujące życie. Dumnych z tego, co mogą robić na co dzień sami. Wierzymy, że cały proces można wdrożyć także i u nas, tym bardziej, że rozwój samodzielnych umiejętności życiowych młodych mieszkańców przynosi duże korzyści zarówno z punktu widzenia dobrobytu beneficjentów, jak i z punktu widzenia optymalizacji zasobów ludzkich – tłumaczy Agnieszka Smarzyńska, dyrektor operacyjny ds. Polski i Ukrainy Fundacji Happy Kids.
Fundacja Happy Kids wie, że projekty kierowane do osób z niepełnosprawnością mają niezwykle duże znaczenie społeczne. Bo ci ludzie sami o siebie zadbać nie zdołają. Mogą to zrobić wyłącznie wyspecjalizowane w pomocy podmioty. To zagadnienie było także przedmiotem wymiany doświadczeń między fundacjami.
– Baylor to organizacja i ludzie, którzy z racji specyfiki swojego działania stawiają czoła codziennym wymaganiom funkcjonującym w obszarach prospołecznych, w których znaczącą rolę odgrywają bliskie relacje pomagania. Sprostanie obowiązkom zawodowym w tych obszarach jest oparte na dużym nakładzie energii, szczególnie psychicznej. Zarówno w klinice Doskonałości Fundacji Baylor Black Sea, jak i Kwiatowym Domu Pomocy, dostrzegłam w zespole dojrzałą pod względem emocjonalnym, poznawczym i behawioralnym wzajemną postawę wobec znajomości, rozumienia oraz znaczenia wykonywanych działań. Liderem w Baylor jest zespół – podkreśla Izabela Kartasińska, psycholog Fundacji Happy Kids.
Kwiatowy Dom Pomocy w Konstancy i Klinika Doskonałości Fundacji Baylor
Fundacja Baylor Black Sea jest częścią Texas Children’s Global Health Network and BIPAI (Baylor International Paediatric AIDS Initiative & Texas Children’s Hospital). Od 2004 roku leczy i opiekuje się osobami z chorobami zakaźnymi (HIV, wirusowe zapalenie wątroby, gruźlica, choroby przenoszone drogą płciową). W Konstancy w Rumunii fundacja prowadzi klinikę, the Centre of Clinical Excellence, dwa centra oferujące bezpłatną usługę badań pod kątem wirusowego zapalenia wątroby i HIV oraz “Flower House” – miejsce dla młodych osób chorych na HIV z mentalnymi i fizycznymi dysfunkcjami.