Już 3 lipca od 12:00 do 18:00 w parku na Zdrowiu w Łodzi (naprzeciwko wejścia do ZOO) odbędzie się oficjalne otwarcie tegorocznego, wakacyjnego projektu Happy Bus, organizowanego przez Fundację Happy Kids.
To już XI edycja!
Na wszystkie dzieci czekać będzie mnóstwo atrakcji a wśród nich między innymi; zabawa w naszych Happy Busach, dmuchańce, zjeżdżalnie, zajęcia plastyczne i liczne konkursy z super nagrodami. Ponadto, na wszystkich będą czekali wolontariusze, którzy pięknie pomalują uśmiechnięte buźki i zaplotą kolorowe warkoczyki. W programie przewidziane są również warsztaty z zaplatania bransoletek z muliny oraz zajęcia taneczne.
Happy Bus oferuje mnóstwo uśmiechu i radości dla wszystkich uczestników, więc mamy nadzieję, że zobaczymy się z Wami już 3 lipca! Udział w zabawie jest całkowicie bezpłatny!
Harmonogram
Godzina 12: Start aktywności dla dzieci
- zabawa w trzech mobilnych figlobusach,
- zabawa na zjeżdżalniach,
- zaplatanie kolorowych warkoczyków,
- malowanie twarzy
- zajęcia taneczno-ruchowe,
- zabawy w języku angielskim,
- warsztaty plastyczne,
- konkursy z nagrodami.
Godzina 14: Przedstawienie informacji organizacyjnych:
- prezentacja tegorocznych koordynatorów,
- ogłoszenie miejscowości, które odwiedzą Happy Busy.
O projekcie
Happy Bus to wakacyjny projekt organizowany od 11-stu lat przez Fundację Happy Kids.
Pomysłodawcą projektu jest Prezes Fundacji, Aleksander Kartasiński, który już jedenaście lat temu dostrzegł wakacyjny problem dzieci, które nie wyjeżdżają na wakacje, tylko zostają w swoich małych miejscowościach. To wtedy zrodził się pomysł uruchomienia projektu Happy Bus, dzięki któremu nasza Fundacja przywoziła wakacyjne atrakcje do miasteczek i wsi, gdzie naprawdę niewiele się działo w wakacje.
Tak powstał projekt na który do dzisiaj czekają tysiące dzieci. W ubiegłym roku wzięło w nim udział 11 tysięcy uczestników. Liczy, że nasze tegoroczne przystanki odwiedzi 20 tysięcy dzieci!
Celem projektu jest integracja różnych środowisk społecznych oraz zapewnienie zabawy i opieki dzieciom w mniejszych miejscowości w trakcie wakacji.
W tym roku planujemy odwiedzić około 50 miejscowości, w tym kilkanaście położonych w województwie łódzkim: Krośniewice, Brzeziny, Daszyna, Czarnocin, Zduńska Wola, Wieluń, Galewice, Wieruszów, Sulejów. Pojawimy się także w okolicach Przemyśla, a przy granicy zachodniej odwiedzimy Kostrzyń nad Odrą.
O wolontariuszach
W projekcie bierze udział wielu sympatycznych polskich wolontariuszy w wśród nich pełnoletni podopieczni Fundacji Happy Kids lub ich znajomi, ale oczywiście nie brakuje ludzi, którzy dobrowolnie zgłaszają swoją chęć pracy dla fundacji.
Ponadto, do projektu dołączają wolontariusze z zagranicy, których rekrutuje międzynarodowa organizacja AIESEC, co czyni ten projekt jeszcze bardziej wyjątkowym.
Nad całą grupą zawsze czuwa dwójka koordynatorów, do których należą przeróżne obowiązki. Nasi wolontariusze są wieku (od 16 do 28 lat) co łamie wszelkie stereotypy i pokazuje, że te różnice w wieku tak naprawdę nie mają znaczenia, liczy się podejście oraz wrażliwość drugiego człowieka.
Głównym obowiązkiem wolontariuszy jest oczywiście opieka nad dziećmi i animacja super ciekawych zajęć!
Jeszcze jak byłam małą dziewczynką i miałam 11 lat, to z utęsknieniem wyczekiwałam przyjazdu Happy Busa do Zapolic, gdzie w wakacje odwiedzałam dziadków. Już od samego początku idea całego projektu podbiła moje serce, więc nic dziwnego, że w każdym roku odliczałam dni do przyjazdu Happy Busa, kiedy to mogłam bez problemu prowadzić różne dyskusje po angielsku z wolontariuszami z zagranicy. Moment przełomowy nastąpił w 2015 roku, kiedy poznałam cudowną wolontariuszkę z Malezji – Sylvię. Po długiej, ale jakże sympatycznej rozmowie z nią podjęłam decyzję, że nieważne jakie warunki musiałabym spełnić, zostanę kiedyś wolontariuszką Happy Busa.
Największą barierę stanowił mój dość młody wiek, dlatego też musiałam się uzbroić w cierpliwość. W 2016 roku postanowiłam wykorzystać przyjazd Happy Busa do granic możliwości, co zaowocowało cudnymi kontaktami z wolontariuszami, które utrzymuję do dzisiaj (!). to wszystko umocniło mnie w przekonaniu, że Happy Bus jest projektem, w którym muszę wziąć udział. I faktycznie, w 2017 udało mi się zostać wolontariuszką w tym niesamowitym projekcie. Ku mojej uldze, wcale nie musiałam mieć skończonych 18 lat. Już po pierwszym dniu wiedziałam, że lepiej nie mogłam trafić – cudowni koordynatorzy, wolontariusze z odległych zakątków świata, z którymi szybko znalazłam wspólny język, no i oczywiście wolontariusze polscy, których nie mogło zabraknąć.
Warunki do integracji były niesamowite. Oczywiście poza rozrywką, wspólnymi wieczorami przepełnionymi muzyką czekała na nas ciężka praca, która mimo wszystko była (i cały czas jest!) bardzo przyjemna. Do naszych obowiązków należało: przygotować i później złożyć plac, opieka nad dziećmi oraz organizacja przeróżnych atrakcji dla dzieci, zaczynając od zaplatania kolorowych warkoczyków, przez malowanie twarzy, na konkursach z nagrodami skończywszy. Świadomość, że się pomaga w tak szczytnym celu jest nie do opisania. Dzięki Fundacji Happy Kids i temu projektowi możemy zapewnić wakacyjną rozrywkę dzieciom z małych miejscowości, które najczęściej nie mają możliwości wyjechania na wypoczynek ze swoimi rodzicami z różnych powodów.
Widok uśmiechniętych dzieci albo dostawanie od nich laurek rozczula mnie za każdym razem, a wszystkie otrzymane kartki od dzieciaków sumiennie kolekcjonuję, ponieważ w gorszych chwilach to właśnie przypomina mi, że to, co robię na co dzień ma naprawdę sens i przede wszystkim, przywołuje uśmiech na twarzach dzieciaków. Poza zabawą w trakcie projektu staramy się zwracać uwagę na to, jak ważna jest nauka języków obcych. W tym oczywiście pomagają nam wolontariusze zagraniczni. Poza tym, uczymy o tolerancji i o różnicach, które w świecie są naturalne, więc co za tym idzie, nie powinny nas w żaden sposób dzielić. Z perspektywy czasu śmiało mogę powiedzieć, że dzieciaki z poszczególnych miejscowości z roku na rok sumiennie uczyły się angielskiego, żeby być w stanie rozmawiać z naszymi wolontariuszami. Sytuacje, kiedy dzieci podchodzą do mnie i same zaczynają ze mną rozmawiać po angielsku, tylko uświadamiają mnie, że to, co robimy my jako wolontariusze, oraz to, co robi fundacja ma naprawdę sens i jest bardzo potrzebne. Warto jest przeznaczyć swoje wakacje, żeby ktoś inny mógł przeżyć wakacyjną przygodę życia (co nie wyklucza tego, że wolontariusze też mogą przeżyć swoją przygodę życia!). Zresztą, gdyby nie ten projekt i atmosfera towarzysząca mu nie byłyby tak cudowna i wyjątkowa, to myślę, że nie podjęłabym decyzji, żeby pięć lat z rzędu spędzać wakacje na Happy Busie. Gdyby tego wszystkiego było mało (chociaż doskonale zdaję sobie sprawę, że wyszło tego sporo) podjęłam decyzję o koordynowaniu jednej z tras w ramach Happy Busa w 2021 roku. Skoro skończyłam już te 18 lat, to uważam, że warto rozpocząć kolejny rozdział w moim życiu i jeszcze bardziej pomóc w organizacji tego cudnego projektu, który niesie tyle dobra.
Harmonogram pracy
Co roku podczas Happy Busa postępujemy zgodnie z pewnym schematem, który już od bardzo dawna sprawdza się doskonale. W każdej miejscowości z reguły pracujemy 3 dni, a następnie mamy jeden dzień wolny, który najczęściej przeznaczamy na transfer z miejscowości do miejscowości lub po prostu na zasłużony odpoczynek. Czasami również udaje nam się w trakcie dnia wolnego zorganizować wycieczkę do różnych miejsc w Polsce – w końcu są wakacje a Polska jest taka piękna!
Każdego dnia podczas 3-dniowego przystanku, przed wpuszczeniem dzieci, musimy przygotować cały plac, w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieci. Musimy zabezpieczyć teren, rozłożyć wszystkie zjeżdżalnie, trampoliny i namioty. Gdy już jesteśmy w pełni gotowi, a zegar wybije godzinę 10:00, zaczynamy zapisywać dzieciaki i dopuszczamy je do zabawy.
Organizujemy warsztaty z zaplatania bransoletek z muliny, z malowania bawełnianych toreb farbami. Wolontariusze są też chętni do pomalowania uśmiechniętych buziek dzieci, tym samym pozwalają im chociaż na chwilę poczuć się jak Spiderman lub Myszka Miki.
Jeżeli ktoś nie może zdecydować się na malowanie twarzy, to wolontariusze mogą zaproponować zaplecenie kolorowych warkoczyków. W tym wszystkim czekają jeszcze przeróżne konkursy z nagrodami dla wszystkich uczestników.
Dla tych trochę starszych dzieciaków są organizowane lekcje z języka angielskiego (w tym pomagają nam zagraniczni wolontariusze) lub zajęcia, podczas których nożna dowiedzieć się ciekawych informacji odnośnie różnych państw oraz różnych kultur i tradycji czasami bardzo odległych od Polski krajów. Zajęcia te mają na celu uświadomienie dzieciom, że nauka języków obcych jest szalenie ważną sprawą bo w ten sposób możemy nawiązywać przyjaźnie na całym świecie! Uczymy również o tolerancji o tym, że nawet jeśli różnimy się wyglądem, to i tak wszyscy jesteśmy tacy sami.
Dla tych spokojniejszych dzieci, które na przykład za sportem nie przepadają mamy liczne gry planszowe, karty do gry oraz wszelkiego rodzaju akcesoria plastyczne.
Przed godziną 17:00 żegnamy się z dzieciakami i zwijamy cały plac, dbając oczywiście o pozostawienie porządku po kilku dniach pracy. Jeżeli jednak jest to dopiero początek naszego pobytu w danej miejscowości, to wolontariusze otrzymują w pełni zasłużony odpoczynek.
Zakwaterowanie wolontariuszy
My, wolontariusze najczęściej lokujemy się w salach gimnastycznych, lub domach kultury, a czasami zdarzy się nam nawet spać w OSP. Nie potrzebujemy wiele; wystarczą nam zwykłe materace, dostęp do sanitariów, a jeśli jeszcze uda nam się uzyskać dostęp do kuchni, to już mamy wszystko.
W każdej miejscowości mamy gwarantowany jeden ciepły posiłek dziennie, a organizowanie śniadania i kolacji leży po stronie koordynatorów, którzy są odpowiedzialni za robienie zakupów. Oczywiście wolontariusze mogą zgłaszać swoje sugestie, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Wolontariat na Happy Busie to idealna okazja do podszkolenia swojej znajomości języków obcych, ale żeby zostać wolontariuszem wcale nie trzeba znać żadnego innego języka.
Liczą się dobre chęci i pozytywne nastawienie!
Ile to kosztuje?
Udział w akcji zarówno dla wolontariuszy, jak i dla dzieci jest całkowicie bezpłatny.
W trakcie projektu można poznać naprawdę cudownych ludzi, nawiązać znajomości na całe życie i przede wszystkim poznać lepiej samego siebie.
Wyjazd na Happy Busa jest więc równoznaczny z samorozwojem połączonym z niesieniem pomocy innym, czyli jest to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Partnerzy
Partnerem strategicznym tegorocznej XI edycji akcji Happy Bus 2021 jest ponownie Firma PEPCO.
PEPCO to a sieć sklepów odzieżowo-przemysłowych, która posiada 2300 sklepów w Europie, z tego prawie połowę w Polsce, gdzie marka rozpoczynała swoją działalność. Firma aktywnie angażuje się w różnego rodzaju działania społeczne i charytatywne, wspierające dzieci oraz skupiające się na organizacji ich czasu wolnego, rozwoju oraz edukacji. Firma współpracuje długofalowo z takimi organizacjami jak Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Fundacja Happy Kids, czy SOS Wioski Dziecięce, a także realizuje własne projekty społeczne, jak PEPCOlandia, czyli program, dzięki któremu, do lokalnych organizacji pozarządowych trafiają granty na realizację projektów dedykowanych dzieciom.
Partnerem projektu jest Fundacja PGE.
Patronami medialnymi są:
- TVP3 Łódź
- Radio Łódź
- Dziennik Łódzki.
Partnerem Przystanku Otwarcia jest Łódzkie Centrum Wydarzeń.